Zgodnie z art. 31 ust. 1a Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami:

osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna, która zamierza realizować:

1) roboty budowlane przy zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru lub objętym ochroną konserwatorską na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub znajdującym się w ewidencji wojewódzkiego konserwatora zabytków

2) roboty ziemne lub dokonać zmiany charakteru dotychczasowej działalności na terenie, na którym znajdują się zabytki archeologiczne, co doprowadzić może do przekształcenia lub zniszczenia zabytku archeologicznego

- jest obowiązana pokryć koszty badań archeologicznych oraz ich dokumentacji, jeżeli przeprowadzenie tych badań jest niezbędne w celu ochrony tych zabytków.


W przypadku Powiatu Kartuskiego zabytkiem nieruchomym są także układy przestrzenne czyli miasto Kartuzy i miasto Żukowo.

Oznacza to, że na ich terenie (w granicach oznaczonych na załącznikach graficznych) Inwestor przed przystąpieniem do prac ziemnych lub robót budowlanych powinien uzyskać pozwolenie od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku na prowadzenie badań archeologicznych - zgodnie z art. 31 ust. 1a Ustawy o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami.

W przypadku stanowisk ujawnionych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz włączonych do wojewódzkiej ewidencji zabytków (ujawnionych w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy – w posiadaniu każdej gminy na terenie naszego powiatu) procedura jest identyczna - należy uzyskać pozwolenie Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku na prowadzenie badań archeologicznych.