Procedura ustanawiania służebności przejazdu, przechodu
oraz przeprowadzania mediów
(Załącznik do Zarządzenia Nr 152/2019 Starosty Kartuskiego z dnia 23 grudnia 2019 r.) 

1. Procedurę udostępnienia nieruchomości Skarbu Państwa wszczyna się na wniosek właściciela nieruchomości władnącej. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury.

2. Do wniosku należy załączyć dokumenty i informacje określone we wzorze wniosku.

3. Ww. wniosek podlega analizie celowości i zasadności ustanowienia służebności przejazdu, przechodu lub/oraz przeprowadzania mediów na nieruchomości Skarbu Państwa. Jeżeli w wyniku weryfikacji wniosku oraz stanu faktycznego okaże się, że istnieje alternatywna droga dojazdowa, wniosek uzna się za niezasadny a wnioskodawca otrzyma odmowę ustanowienia służebności.

§ 1. Warunki ustanawiania służebności przejazdu, przechodu 
lub/oraz przeprowadzania mediów

1. Na wniosek właściciela nieruchomości władnącej Starosta Kartuski obciąży nieruchomość służebnością gruntową na rzecz właściciela nieruchomości, która w myśl art. 145 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarczych.

2. Obciążenie nieruchomości służebnością gruntową następuje za wynagrodzeniem, płatnym jednorazowo na rzecz Skarbu Państwa.

3. Ustanowienie służebności gruntowej, następować będzie na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, która każdorazowo będzie określać przebieg służebności, szczegółowy zakres korzystania z nieruchomości obciążonej przez właściciela nieruchomości władnącej oraz wysokość wynagrodzenia z tytułu jej ustanowienia.

4. Ustanowienie służebności następuje na czas nieoznaczony.

5. Właściciel nieruchomości władnącej ponosi koszty ustanowienia służebności gruntowej, w szczególności koszty:
1) pozyskania wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów, 
2) opłaty sądowe,
3) sporządzenia aktu notarialnego.

6. Obowiązek zapłaty wynagrodzenia za ustanowioną służebność następuje w terminie trzech dni przed wyznaczoną datą podpisania aktu notarialnego, przy czym jako termin wpłaty rozumiany jest termin uznania na rachunku bankowym Starostwa Powiatowego w Kartuzach.

7. Indywidualne warunki ustanowienia służebności, zawarte zostaną w protokole uzgodnień spisanym pomiędzy Starostą Kartuskim reprezentującym Skarb Państwa, a właścicielem nieruchomości władnącej.

8. Koszty utrzymywania drogi oraz przeprowadzanie jej remontów oraz odśnieżanie itp. leżą w gestii właściciela nieruchomości władnącej.

9. Wykonanie oraz utrzymanie urządzeń infrastruktury technicznej objętych przedmiotową służebnością obciąża każdoczesnego właściciela nieruchomości władnącej.

10. Właściciel nieruchomości władnącej nie będzie dochodził żadnych roszczeń z tytułu poniesionych nakładów, o których mowa w ust. 8 i 9.

§ 2. Wynagrodzenie za ustanowioną służebność gruntową

1. Wynagrodzenie za ustanowioną służebność przejazdu, przechodu lub przeprowadzania mediów uzależniona jest od długości odcinka, na którym zostanie ustanowiona przedmiotowa służebność i kształtuje się następująco:
1) do 50 m – 500,00 zł;
2) od 51 m do 100 m – 1 000,00 zł;
3) od 101 m do 500 m – 1 500,00 zł;
4) od 501 m do 1000 m – 2 000,00 zł;
5) pow. 1000 m – 2 500,00 zł.

2. W przypadku ustanowienia służebności łącznej obejmującej prawo przejazdu, przechodu oraz przeprowadzenia mediów, wynagrodzenie wskazane w § 2 ust. 1 powiększone zostanie o kwotę 300,00 zł.

§ 3. Pozostałe regulacje dotyczące wynagrodzenia za ustanowioną
służebność gruntową

1. Ustalone stawki opłat są kwotami netto. Do ustalonej opłaty dolicza się podatek od towarów i usług w ustawowej wysokości, obciążający właściciela nieruchomości władnącej.

2. Stawki opłat nie podlegają rozłożeniu na raty.

3. Wnioskodawca zobowiązuje się do przywrócenia bez wezwania i na własny koszt nieruchomości obciążonej do stanu poprzedniego, niezwłocznie, po zakończeniu prac związanych z przeprowadzeniem mediów. Jeżeli wnioskodawca nie przywróci nieruchomości do stanu poprzedniego albo przywrócenie będzie powodować nadmierne trudności lub koszty, wnioskodawca zapłaci Właścicielowi odszkodowanie w wysokości ustalonej przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego na zlecenie Starosty Kartuskiego. Koszty związane z wyceną ww. odszkodowania zostaną do niego doliczone. Przez przywrócenie nieruchomości do stanu poprzedniego należy rozumieć doprowadzenie gruntu do takiego samego stanu, jaki istniał przed rozpoczęciem prac związanych z przeprowadzeniem mediów.

4. Odszkodowanie o którym mowa w ust. 3 płatne będzie w terminie 14 dni od wezwania wnioskodawcy.

6. Pozyskanie wypisu i wyrysu do celów wieczystoksięgowych z Referatu Ewidencji Gruntów i Budynków tut. Starostwa leży w gestii wnioskodawcy, po uprzednim uzyskaniu pełnomocnictwa Starosty Kartuskiego.

7. Informacja o ustanowieniu służebności przejazdu i przechodu zostanie uwidoczniona w dziale III księgi wieczystej prowadzonej odpowiednio dla nieruchomości obciążonej i nieruchomości władnącej.



Załączniki:

Wniosek o ustanowienie służebności przejazdu, przechodu lub/oraz przeprowadzania mediów