Ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości w trybie art. 124 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | nieruchomości |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Wydział Gospodarki Nieruchomosciami |
Wymagane dokumenty:
1. Wniosek o ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości.
2. Załączniki:
- dokumentacja z przeprowadzonych rokowań z właścicielem/użytkownikiem wieczystym nieruchomości;
- wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego;
- mapa sytuacyjno-wysokościowa z zaznaczonym zakresem inwestycji, numerami i granicami działek, obszaru zajęcia nieruchomości na czas budowy i strefą kontrolowaną po zakończeniu budowy;
- aktualny odpis z księgi wieczystej;
- wypis z rejestru gruntów;
- oryginał/potwierdzona kopia upoważnienia inwestora (w przypadku wniosków składanych przez pełnomocnika).
Miejsce złożenia dokumentów:
Wnioski przyjmowane są w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kartuzach, ul. Dworcowa 1, 83-300 Kartuzy oraz w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami, ul. 3 Maja 2/1, 83-300 Kartuzy.
Opłaty:
Nie podlega o opłacie skarbowej zgodnie z art. 2 ust.1 pkt 1 lit. h ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r.
Termin załatwienia sprawy:
Zgodnie z art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego bez zbędnej zwłoki, nie dłużej niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu 2 miesięcy.
Sposób załatwienia sprawy:
1. Złożenie wniosku, który można również otrzymać w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami.
2. Dopuszcza się również wniesienie żądania w dozwolonej przepisami art. 63 k.p.a. formie.
Podstawa prawna:
- ustawa o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r.
Tryb odwoławczy:
Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji do Wojewody Pomorskiego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
Dodatkowe informacje, uwagi:
- Starosta może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzanie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania płynów, pary wodnej, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nie wyraża na to zgody.
Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego; - w przypadku siły wyższej lub nagłej potrzeby zapobieżenia powstaniu znacznej szkody, starosta, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, może udzielić, w drodze decyzji, zezwolenia na czasowe zajęcie nieruchomości na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.